Ekranizacja lektur szkolnych:

-ANTYGONA

-DO PIACHU…

-DZIADY

-NIEMCY

-PRZEDWIOŚNIE

-SYZYFOWE PRACE

-MAKBET

-KAMIZELKA

-WESELE

-PROCES

-ŚWIĘTOSZEK

-ZEMSTA

-MISTRZ I MAŁGORZATA

-ZBRODNIA I KARA

-GRANICA

-FERDYDURKE

-NAD NIEMNEM

-PAN WOŁODYJOWSKI

-POTOP

-OGNIEM I MIECZEM

Filmoteka szkolna

1. KINO MYŚLI

– STRUKTURA KRYSZAŁU reż. Krzysztof Zanussi

– TANGO reż. Zbigniew Rybczyński

2.MORALNOŚĆ KAMERY

-NIENORMALNI reż. Jacek Bławut

-Z PUNKTU WIDZENIA NOCNEGO PORTIERA reż. Krzysztof Kieślowski

3. OBSERWACJE CODZIENNOŚCI

– CZEŚĆ TERESKA reż. Robert Gliński

-RODZINA CZŁOWIECZA reż. Władysław Ślesicki

4.KADRY PAMIĘCI

– JAK BYĆ KOCHANĄ reż. Wojciech Jerzy Has

-PORTRET WŁASNY reż. Jacek Skalski

5. OBRAZY MAGICZNE

-HISTORIA KINA W POPIELAWACH reż. Jan Jakub Kolski

-OCZY UROCZNE reż. Piotr Szulkin

6. FILMOWE PRZYPOWIEŚCI

– ŻYWOT MATEUSZA reż. Witold Leszczyński

-SCHODY reż. Stefan Schabenbeck

7.SIŁA SYMBOLU

-POPIÓŁ I DIAMENT reż. Andrzej Wajda

-KROTKA HISTORIA JEDNEJ TABLICY reż.Feliks Falk

8.METAFORY PRAWDY

-WSZYSTKO MOŻE SIĘ PRZYTRAFIĆ reż. Marcel Łoziński

-SZCZUROŁAP reż. Andrzej Czarnecki

9.MÓWIĆ NIE WPROST

-REJS reż. Marek Piwowski

-URZĄD reż. Krzysztof Kieślowski

10. BEZ KOMENTARZA

DEFILADA reż. Andrzej Fidyk

-EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI reż. Marcel Łoziński

11.ROZDROŻA HISTORII

-CZŁOWIEK Z MARMURU reż. Andrzej Wajda

-DOKĄD reż. Paweł Kędzierski

12.ZAPISY PRZESZŁOŚCI

-USŁYSZCIE MOJ KRZYK reż. Maciej Drygas

-FOTOAMATOR reż. Dariusz Jabłoński

13.WOKÓŁ NARODOWYCH STEREOTYPÓW

– EROICA reż. Andrzej Munk

-OSTRY FILM ZAANGAZOWANY reż. Julian Antonisz

14. GORZKI ŚMIECH

-ZEZOWATE SZCZĘŚCIE reż. Andrzej Munk

-FOTEL reż. Daniel Szczechura

15.W KRZYWYM ZWIERCIADLE

-HYDROZAGADKA reż. Andrzej Kondratiuk

-POLSKA KRONIKA NON-CAMEROWA reż. Julian Antonisz

16.WSPÓŁCZESNE LEKI

-DŁUG reż. Krzysztof Krauze

-NASZA ULICA reż. Marcin Latałło

17.PORTRETY ZBIOROWOŚCI

– SÓL ZIEMI CZARNEJ reż. Kazimierz Kutz

– JESTEM ZŁY reż. Grzegorz Pacek

18.MALI BOHATEROWIE

ABEL,TWÓJ BRAT reż. Janusz Nasfeter

-MĘSKA SPRAWA reż. Sławomir Fabicki

 

„Śląski szeryf”-Ślązacy w Teksasie ,ich codzienność, trudy i dramaty, chwila małe i wielkie-to wszystko widziane oczyma szeryfa.Taki właśnie jest ten film.Jest wojna i pokój.Jest wesele i pogrzeb. Są bijatyki i pojedynki.Całość dzieje się w  Ameryce 160lat temu.

cms.php

„Samotny głos człowieka” to pełnometrażowy debiut Aleksandra Sokurowa, oparty na motywach opowiadań Andrieja Płatonowa. Bohaterem filmu jest młody mężczyzna, który powraca z wojny domowej i zakochuje się w młodej studentce medycyny. Oboje są przyzwyczajeni do samotności, muszą więc przejść długą drogę, aby być razem. Już w debiucie pojawiają się motywy, które później staną się charakterystyczne dla twórczości, Sokurowa jak np. destrukcja psychiki bohatera, zniszczony świat, degradacja wartości itp.

„Smutna obojętność” Film pokazuje jak wielki kontrast istniał między tragicznymi wydarzeniami I wojny światowej a błogim życiem ludzi bogatych. W domu kapitania Szotowiera odbywa się przyjęcie. Goście rozmawiają o miłości, żartują i bawią się. Za oknami natomiast słychać odgłosy walk, bomb i strzałów. Ale te odgłosy nie docierają do pochłoniętych rozrywkami ludzi.

„Dni zaćmienia” Film oparty jest na motywach powieści braci Borysa i Arkadija Strugackich.

„Cielec”Druga cześć planowanej trylogii o upadku władców XX wieku. Bohaterem pierwszej był Hitler, w Cielcu obserwujemy końcówkę życia Lenina, schorowanego człowieka, któremu w ostatnich chwilach towarzyszą żona, siostra, lekarz oraz jego następca, Józef Stalin. Sokurow portretuje Lenina nie jako osobę współodpowiedzialną za jeden z najbardziej dramatycznych etapów rosyjskiej historii. Interesuje go bardziej jako człowiek u schyłku swojego życia, nad którym on sam nie potrafi zapanować.

sokurow

Ran – japoński film Akiry Kurosawy z 1985 r., oparty na fabule Króla Leara Williama Shakespeare’a. Akcja toczy się w Japonii okresu Sengoku.

Ran

Obywatel Kane – amerykański film fabularny z 1941 roku. Magnum opus Orsona Wellesa. Często uważany za najlepszy film w historii kina jest szczególnie chwalony za swoją innowacyjność w zakresie kinematografii, muzyki i struktury nieliniowej narracji.

obywatel

Limuzyna Daimler-Benz – film z 1981 roku, w reżyserii Filipa Bajona.

f-limuzyna-daimler-benz-dvd

Walet pikowy – polska, surrealistyczna komedia kryminalna z 1960 roku w reż. Tadeusza Chmielewskiego.

walet-pikowy-czyli-kobieta-zmienna-jest-dvd_midi_10803_0001

Zgorszenie publiczne – komedia romantyczna nagrana po śląsku, kręcona od 6 sierpnia 2008 do 9 września 2008.

zgorsz

Upał – polska komedia z 1964 roku w reżyserii Kazimierza Kutza.

upal-b-iext22361652

Zawrócony – polski, telewizyjny komediodramat z 1994 roku w reżyserii Kazimierza Kutza. Film opowiada o człowieku przypadkowo zaplątanym w manifestacje „Solidarności”. Po aresztowaniu przez milicję bohater zmienia się.

zawro

Ewa chce spać – polski film fabularny zrealizowany w 1958 roku, komedia. Debiut Tadeusza Chmielewskiego. Film zdobył Złotą Muszlę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián.

202412_A596ewa-chce-spac-dvdJesteś Bogiem – polski film fabularny z 2012 roku, w reżyserii Leszka Dawida. Film został luźno oparty na historii działalności polskiej grupy hip-hopowej – Paktofonika, a skoncentrowany wokół osoby, zmarłego w 2000 roku rapera Piotra „Magika” …

7478694.3Angelus – polska komedia z 2001 roku w reżyserii Lecha Majewskiego. Film kręcono w Hucie Kościuszko, Murckach, Nikiszowcu, Rydułtowach i na stacji kolejowej w Bytomiu Bobrku. Okres zdjęciowy trwał od 23 sierpnia do 19 września 2000 roku.

Szklane usta – film fabularny w reż. Lecha J. Majewskiego z 2006 r. Film jest oparty na wideoinstalacji Krew Poety pokazywanej w Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku 3 maja 2007 r.

Lot świerkowej gęsi-Adam pracuje w kopalni. Pewnego dnia pojawia się tam ekipa fotografów. Robią zdjęcia pięknej modelce. Adam zakochuje się w jednej z nich – Terry. Matka dziewczyny i jej agent uprzedzają chłopca, by trzymał się od niej z daleka. Wiedza, iż jest to prosty górnik a taki ich zdaniem, nie jest odpowiednim kandydatem na narzeczonego pięknej i bogatej dziewczyny, która ma przed sobą karierę. Nie widząc innego wyjścia Adam decyduje się na desperacki krok. Porywa ukochaną i wywozi do Hollywood, gdzie czeka ich wiele przygód.

lech-majewski-kolekcja-czesc-1-b-iext4846454

Rycerz – polski poetycki film fantasy z 1980 roku, w reżyserii Lecha Majewskiego

Wojaczek – polski film biograficzny z 1999 roku. Film opowiada historię życia kontrowersyjnego i głośnego poety Rafała Wojaczka

Więzień Rio-Scenariusz do tego filmu napisał Majewski wspólnie z Ronaldem Biggsem, uczestnikiem osławionego „napadu stulecia”. Jest to zrealizowana w konwencji thrillera, odwołująca się do rzeczywistych wydarzeń opowieść o przestępcy, który zbiegł z więzienia w Wielkiej Brytanii i ukrywał się przez ponad trzydzieści lat w Brazylii

6886_0

Sól ziemi czarnej- Sól ziemi czarnej – polski film fabularny. Jest to pierwsza część tzw. „Tryptyku Śląskiego” Kazimierza Kutza. Zdjęcia do filmu kręcono głównie na nieistniejącej już Koloni Marcina „Martinschacht” w Świętochłowicach.
Perła w koronie-polski film fabularny z 1971 roku w reżyserii Kazimierza Kutza – opowiada dzieje rodziny śląskiej na tle wydarzeń z połowy lat trzydziestych minionego stulecia
Paciorki jednego różańca– polski film psychologiczny i obyczajowy z 1979 roku w reżyserii Kazimierza Kutza na podstawie noweli Tego domu już nie ma Albina Siekierskiego.
oraz dodatek:
Śląska opowieść- film dokumentalny przedstawiający sylwetkę wybitnego reżysera Kazimierza Kutza. Bohater towarzyszy ekipie telewizyjnej w odwiedzaniu miejsc związanych z jego dzieciństwem i młodością. W filmie wykorzystano fragmenty filmów, fotografie przyszłego twórcy z lat dzieciństwa, młodzieńczych oraz fotosy z planów filmowych.

kutz

Rozwodów nie będzie-polski film fabularny z 1963 r., w reżyserii Jerzego Stefana Stawińskiego
Pingwin-polski film fabularny z 1964 roku w reżyserii Jerzego Stefana Stawińskiego.
Wieczór przedświąteczny- polski film psychologiczny z 1966 roku na podstawie noweli Jerzego Stefana Stawińskiego.

film-jerzy-stefan-stawinski-przeboje-polskiego-kina

Drzwi w murze– polski film psychologiczny z 1973 roku
Kobieta w kapeluszu- polski film obyczajowy z 1984 roku w reżyserii Stanisława Różewicza
Anioł w szafie-polski dramat z 1987 roku w reżyserii Stanisława Różewicza i z jego scenariuszem. Porusza problematykę odpowiedzialności, wyborów i sumienia. Stanowi nawiązanie do filmu S. Różewicza Kobieta w kapeluszu z roku 1984
oraz dodatek:
Idąc, spotykając…to obraz życia Stanisława Różewicza jako twórcy, brata swoich braci. W filmie zawarto m. in. sceny poświęcone młodzieńczym latom reżysera w Radomsku w kinie „Kinema”. Zdjęcia do filmu zaczęto podczas 50-lecia Łódzkiej Szkoły Filmowej, skończono w Teatrze Powszechnym, z którego sceną związany był „od zawsze”.

stanislaw-rozewicz-drzwi-w-murzekobieta-w-kapeluszuaniol-w-szafie--box-3dvd_midi_95849_0002

Rękopis znaleziony w Saragossie-Rękopis znaleziony w Saragossie – powieść Jana Potockiego. Autor pracował nad nią od lat 90. XVIII wieku, a ukończył ją prawdopodobnie niedługo przed śmiercią
Sanatorium pod klepsydrą-Sanatorium pod Klepsydrą – polski film fabularny z 1973 roku, wyreżyserowany przez Wojciecha Jerzego Hasa.
+ dodatki:
Ze snu sen-film dokumentalny Adama Kuczyńskiego z 1998 r. poświęcony reżyserowi filmowemu Wojciechowi Jerzemu Hasowi. W filmie wystąpił Jerzy Skarżyński, autor scenografii do siedmiu z czternastu filmów fabularnych Hasa oraz aktorzy.
Ślady– albański film fabularny z roku 1970 w reżyserii Kristaqa Dhamo. Film powstał w okresie intensywnej walki ideologicznej, która toczyła się w Albanii od połowy lat 60.

wojciech-jerzy-has-kolekcja-sanatorium-pod-klepsydra--rekopis-znaleziony-w-saragossie--ze-snu-sen--Slady-4dvd_midi_201259_0003

Pociąg – czarno-biały polski film fabularny w reżyserii Jerzego Kawalerowicza z roku 1959.
Matka Joanna od Aniołów, 1960, 103 min
Faraon -film fabularny z roku 1966, oparty na powieści historycznej Bolesława Prusa pod tym samym tytułem, w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, z Jerzym Zelnikiem w głównej roli. Film zrealizowano w kilku krajach. Produkcja trwała 3 lata.
Austeria-polski film fabularny w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, zrealizowany na podstawie powieści Juliana Stryjkowskiego z Franciszkiem Pieczką i Wojciechem Pszoniakiem w rolach głównych.
DODATEK:
Whisky z mlekiem– Wzruszająca i dyskretnie opowiedziana historia pewnej miłości – opowieść o tym, czy realna miłość i realne życie zawsze są zależne od przypadku? Przeznaczenia? I nie tylko o tym. Znaczące miejsce w filmie zajmuje temat samotności pojedynczego człowieka wśród ludzi i problem małej wrażliwości współczesnego społeczeństwa wobec osób upośledzonych przez los. Jedną z głównych ról w filmie zagrała głuchoniema aktorka. Zadaniem filmu jest nie tylko opowiedzieć tę historię, ale i wywołać u widzów zapomniane uczucie tolerancji oraz współczucia dla ludzi będących w trudnej sytuacji.

 

3316d420a8288250d42906093faf9a10

Do widzenia, do jutra– polski film fabularny z roku 1960 w reżyserii debiutującego Janusza Morgensterna. Film oparty jest na nowelce Zbigniewa Cybulskiego pod tym samym tytułem. Wykorzystano w nim urywki przedstawień teatrzyku Bim-Bom.
Jowita-Na balu przebierancow Marek spotyka Jowite, ktora przypada mu bardzo do gustu. Kiedy Jowita znika, Marek postanawia ja odnalezc.

Trzeba zabić tę miłość– film polski z 1972, według scenariusza Janusza Głowackiego, w reżyserii Janusza Morgensterna. Z pozoru film młodzieżowy, w rzeczywistości prześmiewczy dramat. Film wyświetlano tylko w kinach studyjnych.

morgen

Kolacja na cztery ręce – sztuka autorstwa niemieckiego muzykologa Paula Barza. Jej akcja opiera się na fikcyjnym spotkaniu kompozytorów Jerzego Fryderyka Händla i Jana Sebastiana Bacha w 1747 roku w Hotelu Turyńskim w Lipsku.

kolaja

Wszystko o mojej matce – dramat produkcji hiszpańsko-francuskiej z 1999 r. w reżyserii Pedra Almodóvara.

wszy

Rejs – polski film komediowy z 1970 roku, w reżyserii Marka Piwowskiego. Film opowiada o wydarzeniach mających miejsce w trakcie rejsu statkiem wycieczkowym po Wiśle i o jego pasażerach.

rejs

Miś – polski film fabularny z 1980 w reżyserii Stanisława Barei, pierwsza część trylogii filmowej, w której skład wchodzą również Rozmowy kontrolowane i Ryś. Akcja filmu toczy się w czasach PRL, przez wielu uważana wówczas była za kultową komedię.

mis-seria-kultowe-komedie-prl-u-folia-2763394360

Seksmisja – polska komedia science fiction z 1983 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego, opowiadająca historię zahibernowanych w 1991 roku Maksa i Alberta, którzy budzą się po wojnie w świecie pozbawionym mężczyzn.

seksmisja-kultowe-komedie-prl-tom-01-booklet-dvd_midi_1687_0002

Jedno z najgłośniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych przedstawień w dziejach Teatru Telewizji. „Do piachu…” jest bezwzględną próbą demitologizacji niepodległościowego podziemia w czasie II wojny światowej, a także bezlitosną polemiką z romantyczną wizją walki zbrojnej jako męskiej przygody, patriotycznego obowiązku itp. Różewicz nie zawahał się przedstawić partyzanckiego życia z naturalistyczną brutalnością. Żołnierze leśnego oddziału – zbiorowy bohater sztuki – w niczym nie przypominają romantycznych duchem młodzieńców. Są brudni, śmierdzący, bardziej podobni do zwierząt niż ludzi.

kolekcja-lektur-szkolnych-do-piachu-b-iext26465638

Dziady to dwuczęściowe przedstawienie zrealizowane na podstawie dramatu Adama Mickiewicza. Sztuka jest metaforą powstania listopadowego, ukazującą atmosferę tamtych dni i działań. Źródłem natchnienia było bowiem dla poety to wydarzenie narodowe i poczucie odpowiedzialności za Polskę. W sferze idei celem nadrzędnym było to, co Mickiewicz nazywał budzeniem w sobie nowego człowieka, sprawa duchowego odrodzenia.

kolekcja-lektur-szkolnych-dziady-b-iext26465641

Emigranci – dramat Sławomira Mrożka z 1974 roku. Tytułowymi emigrantami i zarazem jedynymi osobami dramatu są AA i XX. Zamieszkują wspólnie suterenę w bliżej nieokreślonym kraju Europy Zachodniej.

emigranci

Mniejsze niebo – polski film psychologiczny z 1980 roku na podstawie powieści Johna Waina. Zdjęcia realizowano we Wrocławiu na dworcu głównym.

filmaster.pl

Róża – polski film fabularny z 2011 w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Akcja filmu obejmuje lata 1945–1946 i toczy się na dawnym pograniczu  polsko-pruskim, a także nawiązuje do wydarzeń z wojny obronnej Polski oraz powstania warszawskiego. Wczesnojesienne losy mieszkańców Mazur zostały przedstawione na tle życia i tragicznych doświadczeń głównych bohaterów: Tadeusza (Marcin Dorociński) polskiego oficera AK oraz Mazurki Róży (Agata Kulesza), którzy ciężko doświadczeni przez wojnę próbują na nowo ułożyć sobie życie w nowej rzeczywistości

7410707.3

Przesłuchanie –  polski film fabularny z 1958 roku w reżyserii Tadeusza Konwickiego. Debiutancki film Tadeusza Konwickiego, nakręcony przez pięcioosobową ekipę na plaży w Szklanej Hucie.

ostatni-dzien-lata-b-iext4832449

Przesłuchanie – polski dramat historyczny w reżyserii i według scenariusza Ryszarda Bugajskiego z 1982 roku, najsłynniejszy polski „półkownik”. Określany przez władze jako „najbardziej antykomunistyczny film w dziejach PRL”

proxy1.pebx.eu

Śmierć jak kromka chleba – polski film fabularny z 1994 roku w reżyserii Kazimierza Kutza.Podczas stanu wojennego strajkują górnicy z kopalni „Wujek”. Po fiasku negocjacji zapada decyzja o pacyfikacji.

7422364.3

Eroica. Symfonia bohaterska w dwóch częściach – czarno-biały polski wojenny film fabularny w reżyserii Andrzeja Munka z 1957 roku zrealizowany w Zespole Filmowym Kadr. Premiera miała miejsce 4 stycznia 1958 roku.

eroika

Polskie drogi – polski serial telewizyjny z 1976 roku. Scenariusz filmu napisał Jerzy Janicki, a wyreżyserował Janusz Morgenstern.

serial-polskie-drogi-box-6-dvd-3031031067