
W książce znajduje się rzetelny przegląd informacji na temat ADHD i nadpobudliwości w ogóle. Problem nadpobudliwości psychoruchowej został przedstawiony w sposób jasny i zrozumiały. Autorka rozprawia się ze wszystkimi pogłoskami, podejrzeniami oraz wyobrażeniami, które niegdyś łączono z terminem ADHD. Dostarcza natomiast argumentów, z pewnością pomocnych w pedagogicznej pracy.
Brutalne zachowania wśród dzieci i młodzieży niepokoją pedagogów i rodziców oraz wzbudzają liczne pytania::
– Co właściwie oznaczają agresja i przemoc?
– Czy rzeczywiście można zaobserwować wzrost przemocy u dzieci?
– W jakim związku pozostają przemoc dziecięca i świat dorosłych?
– Jakie społeczne czynniki wpływają na podatność dzieci i młodzieży na przemoc?
– Jak zaradzić agresji i przemocy?
Rosemarie Portmann dostarcza gruntownej wiedzy o problemie przemocy wśród dzieci. Szukając dróg jego rozwiązania, nie skupia się jedynie na wiedzy teoretycznej, lecz bierze pod uwagę występujące w społeczeństwie brutalne zachowania oraz dobro dziecka.
Nowoczesne technologie w pedagogice specjalnej – opis produktu:
Zakres tematyczny prezentowanej monografii wieloautorskiej obejmuje zagadnienia dotyczące możliwości wykorzystania najnowszych zdobyczy technologii w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Ideą nadrzędną w poszukiwaniu udogodnień, urządzeń wspomagających czy wspierających funkcjonowanie osób z jakimikolwiek niepełnosprawnościami czy dysfunkcjami rozwojowymi, jest troska o pełne, wszechstronne wykorzystanie drzemiącego w nich potencjału, o stworzenie warunków do rozwoju i funkcjonowania na miarę ich możliwości, o stopniowe, systematyczne znoszenie barier, czyli rzeczywiste włączanie w społeczeństwo. Prace składające się na tę monografię są jednocześnie wyrazem postawy ich autorów – postawy humanistycznej, bliskiej idei pełnej integracji czy wręcz inkluzji.
Oddana do rąk Czytelników książka jest zbiorem artykułów o charakterze refleksji teoretycznej i doniesień z badań. Ich tematyka koncentruje się wokół zaburzeń w zachowaniu dzieci i młodzieży w kontekście ich uwarunkowań oraz działań zmierzających do ich zapobiegania i ograniczenia.
[…] Wiedza ta może wydatnie pomóc w podejmowaniu trafnych decyzji w sprawie działań pomocowych ukierunkowanych na poprawę sytuacji opiekuńczo-wychowawczej i społecznej uczniów nieradzących sobie z wyzwaniami stawianymi przez współczesną szkołę […] fragment recenzji.
Całość podzielona jest na dwie części. Część pierwsza, zatytułowana Czynniki biologiczne, osobowościowe i społeczne jako predyktory zaburzeń w zachowaniu dzieci i młodzieży, obejmuje osiem tekstów. Jednym z tekstów jest opracowanie Danuty Boreckiej-Biernat poświęcone roli czynników osobowościowych w kształtowaniu strategii zadaniowej i obrony w postaci agresywnego reagowania na trudności oraz unikania konfrontacji z trudnościami przez dorastających.
Na część drugą, zatytułowaną Formy pomocy dzieciom i młodzieży w zapobieganiu i redukowaniu zaburzeń w zachowaniu, składają się cztery artykuły. Grażyna Poraj podejmuje refleksję nad planowaniem i realizowaniem działań profilaktycznych oraz interwencyjnych zmierzających do redukowania agresji, poprzedzoną diagnozą czynników odpowiedzialnych za wystąpienie agresji u młodego człowieka. W kolejnym artykule Agata Woźniak-Krakowian i Katarzyna Pieńkowska referują wyniki badań dotyczących przyczyn niskiej frekwencji młodzieży w szkołach ponadpodstawowych i pokazują możliwość ich wykorzystania do odpowiednich działań profilaktycznych, interwencyjnych i terapeutycznych w celu zaradzenia problemowi wagarów i zachęcenia ucznia do uczęszczania na zajęcia szkolne. Małgorzata Zabłocka formułuje podstawowe założenia autorskiego programu przezwyciężania nieśmiałości u dzieci, charakteryzuje specyfikę zajęć inspirowanych tym programem oraz prezentuje jego skuteczność. Część ostatnią kończy tekst Agnieszki i Dariusza Rosińskich, którzy poruszyli kwestię warunków dokonywania diagnozy zaburzeń socjalizacji w środowisku szkolnym z uwzględnieniem płci nauczyciela i ucznia.
Układanie relacji z ludźmi to jedno z największych wyzwań, jakie stawia przed nami codzienność. Subtelna sieć wzajemnych zobowiązań, emocji, naturalnych sympatii lub antypatii wpływa na nasze funkcjonowanie, odbija się na nastroju i w dużym stopniu decyduje o jakości życia. Jednak najważniejsze z naszych relacji dotyczą zaledwie kilku osób: partnerów życiowych, rodziców, dzieci. To one potrafią nas uszczęśliwić bądź unieszczęśliwić – i vice versa. Aby świadomie zbudować z nimi trwałe związki, satysfakcjonujące obie strony, czasem trzeba spojrzeć z dystansu i spróbować zdiagnozować przyczyny pojawiających się problemów.
Jak stworzyć dobrą i trwałą relację? Jak uniknąć wciąż powtarzanych błędów? Jak zmieniać – albo wręcz zrywać – niszczącą relację i nie narazić się przy tym na niepotrzebne huśtawki emocjonalne? Kiedy potrzebna jest terapia? Na te wszystkie pytania odpowiada Paweł Droździak, doświadczony psycholog i psychoterapeuta w rozmowie z Renatą Mazurowską, dziennikarką specjalizującą się w tematyce psychologicznej. Jeśli chcesz przyjrzeć się swoim własnym relacjom i spróbować je ulepszyć, musisz przeczytać tę książkę!
Dr Hanna Hamer – psycholog i psychoterapeutka. Popularyzuje wiedzę psychologiczną w radiu i telewizji. Pełni funkcję kierownika Studium Doskonalenia Pedagogicznego dla asystentów w SGGW. Jest wykładowcą akademickim, m.in. w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i Wyższej Szkole Pedagogicznej przy ZNP. Autorka kilkunastu książek cieszących się niesłabnącą poczytnością, takich jak: Klucz do efektywności nauczania. Rozwój przezwprowadzanie zmian. Nowoczesne uczenie się, albo ściąga z metodyki pracy umysłowej, rozwój umiejętności społecznych – książka dla uczniów i odrębny przewodnik metodyczną z rozszerzeniem merytorycznym. We wszystkich swoich książkach Hanna Hamer propaguje szkołę przyjazną dla uczniów i nauczycieli, gdzie praca i nauka mają być nie tylko wyzwaniem, ale także przyjemnością. Ma dwie wspaniałe córki, od lat tego samego męża i najmądrzejszą na świecie wyżlicę.
Niniejsza książka jest zbiorem artykułów podejmujących niektóre aspekty szkolnych problemów uczniów. Powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie oddolne, jako wynik konsultacji, spotkań, pytań, wątpliwości czy próśb o konkretne propozycje rozwiązańuczniowskich kłopotów w nauce – przedstawianych przez pracowników placówek szkolnych i opiekuńczych: nauczycieli, wychowawców, pedagogów szkolnych.Autorka (jako psycholog w służbie zdrowia, a następnie w oświacie, ostatnio zaś w poradni psychologiczno-pedagogicznej) zarysowuje ogólne zagadnienia (choć powołując się na konkretne przypadki uczniów) problemów związanych z edukacją i przedstawia propozycje niektórych bezpośrednich oddziaływań stymulujących rozwój dzieci i młodzieży. Są to głównie scenariusze zajęć i dotyczą: technik przyspieszonego uczenia się, treningu widzenia, rozwijania zdolności czy też kontaktów interpersonalnych. Można je zastosować już w starszych klasach (trzecich) młodszego wieku szkolnego (np. trening widzenia, rozwijanie zdolności), także w starszych klasach szkół podstawowych, jak również w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (zajęcia integrujące, trening widzenia, techniki przyśpieszonego uczenia się – pełny zestaw ćwiczeń dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjum).
[…] książka jest […] poradnikiem dla nauczycieli, pedagogów, którzy mają na co dzień problemy z uczniami sprawiającymi określone trudności. […] Autorka jest psychologiem od lat zajmującym się wspomaganiem nauczycieli. […] wszystko, co nawiązuje do jej osobistych doświadczeń klinicznych, jest jak najbardziej przydatne dla każdego, kto zajmuje się dziećmi o specjalnych po- trzebach edukacyjnych. […]
Książka stanowi pogłębioną naukową monografię problemu agresji realizowanej przez młodzież za pomocą nowych mediów (internetu i telefonów komórkowych).
Zawiera wprowadzenie teoretyczne dotyczące nowych mediów, funkcjonowania młodych ludzi w ich świecie oraz aspektów związanych z tzw. komunikacją zapośredniczoną i wpływu nowych mediów na dzieci i młodzież. Czytelnik dowie się z książki nie tylko o rozpowszechnieniu zjawiska, ale także o jego uwarunkowaniach i konsekwencjach.
Autor monografii przedstawił szerokie omówienie problematyki bullyingu, cyberbullyingu wraz z charakterystyką roli sprawcy i ofiary, typologii zjawisk i ich współwystępowania.
Część badawcza opiera się o trzy duże projekty badawcze – reprezentatywne badania polskich gimnazjalistów, badania nauczycieli oraz studentów, w których zostały wykorzystane metody badawcze zarówno o charakterze jakościowym (wywiady, wywiady online, grupy fokusowe), jak i ilościowym (badania kwestionariuszowe).
Książkę kończą wnioski dotyczące wychowania młodych ludzi w świecie nowych mediów, w szczególności w obszarze profilaktyki i interwencji związanej z agresją elektroniczną.
Przed współczesnym nauczycielem-wychowawcą staje wiele wyzwań. Od nauczyciela wymaga się bardzo wiele w zakresie działań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych i społecznych.
Niniejszą książkę kierujemy do nauczycieli-wychowawców, szczególnie tych o krótkim stażu zawodowym. Także doświadczeni nauczyciele-wychowawcy znajdą w naszym podręczniku wiele inspirujących materiałów.
Praca składa się dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Pierwsza to źródło wiedzy teoretycznej i praktycznych wskazówek. Część druga – Aneksy – zawiera szereg konkretnych propozycji metodycznych, gotowych scenariuszy, ciekawych pomysłów na zajęcia z dziećmi i młodzieżą, z rodzicami i nauczycielami.
W bibliotece dostępne są płyty DVD z filmami na lekcje wychowawcze:
Nowości:Lekcje przestrogi 3
Rodzice mnie nie rozumieją
czyli o konflikcie pokoleń i problemie relacji nastolatków z rodzicami. Kamil ma kochających rodziców, którym może zaufać, ale jako nastolatek postrzega świat inaczej. Często buntuje się, bo ma wrażenie, że rodzice go ograniczają i czepiają się bez powodu. O co im chodzi? Przecież ja chcę żyć po swojemu! Konflikt pokoleń jest nieunikniony, lecz frustracja, kłamstwa i bunt chłopca prowadzą do nieszczęścia. Wartością dodatnią filmu jest przedstawienie wydarzeń nie tylko z pozycji naszego bohatera, ale także oczami rodziców, dzięki czemu w młodych widzach możemy wzbudzić empatię i zrozumienie dla postaw dorosłych. Film przypomina, utrwala i wprowadza porządek w wiedzy o komunikacji międzyludzkiej, konflikcie pokoleń (dorastający syn i rodzice), wolności, presji grupy oraz pokazuje wiek adolescencji. Widzimy też skutki i konsekwencje kłamstwa głównego bohatera dla niego i całej rodziny.
Dowód miłości
o uleganiu presji w miłosnych relacjach młodych oraz o konsekwencji wyborów, odpowiedzialności i problemie przedwczesnej inicjacji seksualnej. Miłość, zauroczenie, fascynacja, tzw. motylki w brzuchu… Kto z młodych ludzi tego nie przeżywa? Ala, nasza szesnastoletnia bohaterka, poznaje w świecie wirtualnym starszego chłopaka, w którym się zakochuje. Michał dąży do spotkania w świecie rzeczywistym. Jego słowa i gesty miały świadczyć o tym, że zależy mu na dziewczynie i że ją kocha. Chce „potwierdzenia miłości” ze strony Alicji… Dziewczyna zachodzi w ciążę… Jest za późno, by zrozumieć, że miłość jest bezwarunkowa. Jeżeli ktoś nas kocha, to szanuje nasze zdanie i nie żąda „dowodu miłości”. Film przestrzega przed przedwczesną inicjacją seksualną, uleganiem presji w tym względzie i konsekwencją nieodpowiedzialnych wyborów.
Dziecko
opowieści o Alicji, która w wieku szesnastu lat spodziewa się dziecka. Piękny czas zauroczenia, romantyczne spotkania, wiara w słowa ukochanego, że fizyczne zbliżenie przypieczętuje ich miłość na zawsze… Film ma pobudzić w młodych odbiorcach refleksje na temat odpowiedzialności i konsekwencji podejmowanych wyborów, uczyć szacunku dla życia, a osobom, które przedwcześnie zostały rodzicami, dodać siły i pomóc z nadzieją odnaleźć się w nowej sytuacji.
Nóż
czyli o problemie agresji wśród nastolatków. Skąd bierze się w młodych ludziach agresja, przemoc, żądza zemsty, brak empatii dla cierpienia ofiary, poczucie, że argument siły jest najlepszym sposobem rozwiązywania konfliktów? Czy sprawianie bólu fizycznego lub psychicznego naprawdę jest atrakcyjne? A może to tylko coś, co daje złudne poczucie siły i zaspokaja potrzebę uznania wśród rówieśników? Czy jest szansa, by młodzi ludzie sami dostrzegli atrakcyjność w takich wartościach jak przebaczenie, takich zasadach jak „zło dobrem zwyciężaj”, takich działaniach jak bezinteresowna pomoc słabszym? Na pewno warto nieustannie próbować. Ten film służy właśnie temu celowi.
Twarz miesiąca
czyli o konsekwencji ulegania młodych lansowanym wzorcom zachowań. Film opowiada o iluzji świata tworzonego przez media, celebrytów, idoli młodych ludzi. Nastolatkowie, pozbawieni bagażu doświadczenia życiowego, z naturalną dla swojego wieku naiwnością i ufnością, są idealną ofiarą dla przemysłu bezwartościowej rozrywki, sensacji i plotki. Przyjmują, że prawdziwe życie wygląda tak, jak opisują go w kolorowych pismach i pokazują w popularnych programach telewizyjnych. Film ma zasiać nieufność i zaszczepić zdrowy dystans do nieprawdziwego obrazu świata tworzonego przez kiepskie, choć popularne media, ma uświadomić odbiorcom, że mają prawo do młodzieńczego buntu wobec zakłamywania rzeczywistości, a także przestrzec młodych ludzi, by świata realnego, tego w którym żyją, nie postrzegali przez pryzmat życia gwiazd telewizyjnego show.
Pakiet edukacyjny- 5 filmów DVD”Lekcje przestrogi 1 „
Pakiet edukacyjny- 5 filmów DVD”Lekcje przestrogi 2 ”
Lekcje Przestrogi 2 – to drugi pakiet filmowy o współczesnych zagrożeniach, składający się z pięciu filmów DVD, przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkolnej, zalecany do wykorzystywania w celach edukacyjnych i wychowawczych.
Jakub Nowicki PATRIOTYZM CZY TO TRUDNE?
|
„Patriotyzm” to film edukacyjny ukazujący miłość do ojczyzny na przykładzie rodziny Rostworowskich. Poznajemy historie przodków zaangażowanych w walkę o wolność Polski jak i Polaków, którzy tę wolność twórczo wykorzystują, kształtując współczesne oblicze kraju nad Wisłą. Materiał uzupełniają wywiady z młodzieżą starającą się rozstrzygnąć, czy patriotyzm to „jednostronny fanatyzm”, czy też „umiłowanie ojczyzny i praca dla niej” |
Tomasz Mucha KIBICE Jasna strona trybun
|
O kibicach piłki nożnej powiedziano już w mediach dużo złego. Z tego powodu zaciera się różnica między kibicem a przestępcą, dopingiem a bójką, zabawą a bandytyzmem. Jednak kibice zjednoczeni wspólnymi barwami mogą stanowić potężną siłę budującą. W czasach kiedy piłkarze stają się głównie najemnikami, sympatycy klubu piłkarskiego często tworzą wokół niego pozytywną wspólnotę. I właśnie o takich fanach jest ten film. |
Renata Zając EUTANAZJA (NIE)GODNA ŚMIERĆ
|
Eutanazja (nie) godna śmierć – kolejny film z serii Uwaga życie! zatrzymuje się na ważnym problemie, który dziś przybiera niepokojące rozmiary. Jakie argumenty mają zwolennicy eutanazji i czy na pewno nie ma alternatywy dla ich racji? Czy rzeczywiście zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie ze sobą legalizacja niegodnej śmierci? Dlaczego eutanazja nie może być lekarstwem na cierpienie? Na te i szereg innych pytań odpowiadają w filmie lekarze, etycy, autorytety moralne, a także osoby z życia publicznego i młodzież. Edukacyjnej warstwie filmu towarzyszy krótka etiuda w poruszający sposób ukazująca dylematy, przed jakimi często stają ludzie starsi i ich opiekunowie. |
Loyola Productions KARA ŚMIERCI
|
Kara śmierci to kolejny film z serii UWAGA ŻYCIE adresowany głównie do młodzieży licealnej. Film porusza problem, który wielokrotnie wraca w różnego rodzaju debatach, na łamach prasy czy w wypowiedziach polityków. Chociaż kara śmierci zawsze miała zwolenników i przeciwników, film jednoznacznie opowiada się po stronie tych drugich. Jednym z wielu argumentów, jakie padają jest fakt, że w czasie procesu nigdy nie udaje się poznać odpowiedzi na wszystkie pytania, a dopóki ich nie znamy, nie mamy prawa decydować o ludzkim życiu. O. Gregory J. O’Meara SJ wykładowca na Wydziale Prawa Uniwersytetu Marquette, zanim został księdzem pracował jako prokurator . W jednym z procesów oskarżał Jeffreya Dahmera seryjnego zabójcę. Znając od wewnątrz działanie systemu prawa karnego dostarcza bardzo mocnych argumentów przeciwko karze śmierci. „Gdy poznamy wymiar sprawiedliwości od wewnątrz poznamy jego braki. Wtedy nabierzemy pokory i będziemy gotowi przyznać, że nie znamy wszystkich odpowiedzi. A dopóki nie znamy wszystkich odpowiedzi nie wolno nam narażać ludzkiego życia.”Uwaga! Ze względu na drastyczne zdjęcia i treść zaleca się jego oglądanie bez udziału dzieci. Film zawiera drastyczne zdjęcia. Przeznaczony dla osób powyżej 16 lat. |
Małgorzata Kulisiewicz WANDA PÓŁTAWSKA – ŻYCIE W OBRONIE RODZINY
|
Filmowy portret dr Wandy Półtawskiej, zaprzyjaźnionej od początku lat 50-tych z Karolem Wojtyłą, lekarki, pisarki, wykładowcy i działaczki społecznej. Niezwykła osoba, autorytet w poradnictwie życia małżeńskiego i rodzinnego, obrońca życia poczętego, ucząca w duchu nauki Jana Pawła II o odpowiedzialnej miłości. Nieustannie wspominanym bohaterem filmu staje się też polski papież i jego nauczanie o świętości życia, małżeństwa i rodziny oraz o miłości i odpowiedzialności. |
Magdalena Boniowska HOSPICJUM. KOCHAJĄC DO KOŃCA…
|
Film zwraca uwagę na rozwijający się coraz prężniej w Polsce ruch hospicyjny. Ukazuje wartość wolontariatu skupiającego ludzi, którzy bezinteresownie pomagają i służą drugiemu człowiekowi. Towarzysząc terminalnie chorym w ostatnich chwilach życia, pozwalają im odejść z godnością. Bohaterami reportażu są głównie młodzi ludzie, rozpoczynający swoje dorosłe życie tam, gdzie wielu musi życie podsumować. „Wolontariat z żonkilem w tle” działa od 2005 roku. Zapraszani są do niego uczniowie gimnazjum i liceum. |
Agnieszka Smoczyńska 3 LOVE
|
To miała być fascynująca przygoda. Nie, nie było niepokoju. Co najwyżej adrenalina, jaka towarzyszy bliżej niokreślonemu spotkaniu. Magda wysiadła z pociągu i bez wahania podeszła do mężczyzny siedzącego na peronie. Przecież się znali…Co z tego, że „wirtualnie”.Czym okaże się wędrówka z nieznajomym? I jaką cenę przyjdzie zapłacić bohaterce filmu za naiwność? Czy historia Magdy okaże się przestrogą dla jej rówieśniczek? Film „3 love” stanowi szokującą odpowiedź na wszystkie te pytania. |
Praca zbiorowa WOJNA ŚWIATÓW – HOMOSEKSUALIZM
|
Czy homoseksualizm jest zachowaniem normalnym? Czy stanowi normę biologiczną czy anomalię? Czy jest wrodzony czy nabyty? Czy da się leczyć? czy dla osób chcących zerwać z homoseksualizmem pomocą może być wiara? Na te pytania odpowiadają w programie byli homoseksualiści, psychiatrzy oraz psycholodzy (film zrealizowany w Holandii i Niemczech). |
Praca zbiorowa WOJNA ŚWIATÓW – ABORCJA
|
Czy aborcja jest zwykłym zabiegiem chirurgicznym podobnym do usunięcia wyrostka robaczkowego, czy też jest ona zabiciem żywego człowieka? Dlaczego kobiety na całym świecie cierpią po dokonaniu aborcji? Na te pytania odpowiadają kobiety, które poddały się „zabiegowi”, ginekolodzy dokonujący niegdyś aborcji, terapeuci oraz osoby duchowne (film zrealizowany w Austrii, Niemczech, Serbii i Polsce). W filmie ABORCJA wykorzystano fragmenty programu z cyklu „RAPORT SPECJALNY” (TV Polsat) „Cywilizacja aborcji”. |
Marek Kawa PODAROWANE ŻYCIE
|
Film edukacyjny „Podarowane życie” to kolejna propozycja z serii UWAGA ŻYCIE, jaką kierujemy do uczniów szkół średnich, rodziców i wychowawców. Film podejmuje problematykę transplantologii i przekazywania narządów do przeszczepu w Polsce. Zagadnienia te nadal wzbudzają wiele kontrowersji, dlatego film stawia sobie za cel przybliżyć życie ludzi po przeszczepach. Jednym z bohaterów filmu jest 21-letni Dominik, którego spotykamy 2 lata po przeszczepie serca. Poznajemy historię jego choroby i wygranej walki o życie. Film pozwala z optymizmem patrzeć na rozwój tej skomplikowanej, jednak przynoszącej nadzieję dziedziny medycyny. |
Paweł Nawrocki WIRTUALNE UZALEŻNIENIE
|
Edukacyjny film „Wirtualne uzależnienie” to kolejna propozycja z serii UWAGA ŻYCIE, jaką kierujemy do uczniów szkół średnich, rodziców i wychowawców. Film dotyka istotnego dziś problemu wirtualnej rzeczywistości, która może okazać się niebezpieczna. Z pomocą psychologów szukamy odpowiedzi na pytanie, jak umiejętnie korzystać z komputera, żeby zachować umiar i nie paść ofiarą uzależnienia od Internetu. Jak nie dopuścić do sytuacji, kiedy niezauważalnie tracimy kontrolę nad czasem spędzanym w sieci, a co za tym idzie kontakt z rzeczywistością. |
Magdalena Boniowska, Anna Petelenz, Violetta Szybowska NA PRZEKÓR
|
Katarzyna Rogowiec – biegaczka narciarska, choć nieobecna na pierwszych stronach gazet, ma za sobą rozliczne sukcesy sportowe na arenie międzynarodowej. Podczas paraolimpiady w Turynie zdobyła 2 złote medale, a Vancouver wywalczyła medal brązowy w biegu narciarskim na 15 km techniką klasyczną. Film „Na przekór” opowiada o jej codziennych zmaganiach z rzeczywistością, treningami i chęcią wyboru nowej drogi życiowej. To historia młodej kobiety, która, choć fizycznie okaleczona, jest pełna sił, energii i wiary we własne powodzenie. |
Miłosz Kozioł, Mariusz Sykut, Anna Kaszewska CHLEB I ŚWIATŁO NA METADONIE
|
Chleb i światło Kiedyś narkotyki stanowiły dla niego środek i cel. Adam urodził się już uzależniony – jego matka nałogowo brała heroinę, on sam wszedł na ścieżkę narkotyków w wieku 9 lat. Pobyt w ośrodku leczenia uzależnień pomógł mu w wewnętrznej przemianie. Obecnie pracuje nocami w piekarni.
|
Renata Zając KOLEKCJONERZY MOCNYCH WRAŻEŃ (MODA NA DOPALACZE)
|
Kolekcjonerzy mocnych wrażeń (Moda na dopalacze) to kolejna propozycja filmu edukacyjnego z serii UWAGA ŻYCIE. Film porusza nagłaśniany od dłuższego czasu w mediach problem sięgania przez młodych ludzi po środki określone potocznie mianem dopalaczy. Co tak naprawdę kryje się pod postacią niewinnie wyglądających pigułek i ziół? Czy fakt, że do niedawna można je było bez problemu kupić w wyspecjalizowanych sklepach, uśpił czujność rodziców i osób, które po nie sięgają? Czy dopalacze są równie groźne dla organizmu jak narkotyki? Na te i szereg innych ważnych pytań odpowiadają w filmie lekarze, psycholog, a także specjalista z zakresu medycyny sądowej. Dowiemy się, co tak naprawdę kryją w sobie magiczne pigułki, czy susz roślinny zawiera toksyczne środki o charakterze psychodelicznym, wreszcie, z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć osoby sięgające po dopalacze. |
Tolerancja. Program profilaktyczny (z płytą DVD)
|
Program profilaktyczny oparty na formule programu „Decyzja należy do Ciebie”. Materiały do samodzielnego przeprowadzenia debaty z młodzieżą – książka i płyta DVD zawierająca 2 filmy dotyczące tolerancji i kształtowania pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych. Program skierowany do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
|