Rozstrzygnięcie konkursu” Pokaż, jak czytasz”

Kategoria LO i Gimnazjum:

1. miejsce Sara Furgała

2. miejsce Nicoll Majewska

3. Natalia Baron

 

Wyróżnienie:

Aleksandra Prokop i Wiktoria Służały:

Uczestnicy konkursu:

Regulamin konkursu” Pokaż, jak czytasz”

1.Szkolny konkurs fotograficzny „Pokaż, jak czytasz”jest organizowany z
okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i ma na celu
popularyzowanie czytelnictwa.
2.Organizatorami są nauczyciele biblioteki.
3Konkurs adresowany jest do uczniów i pracowników szkoły.
4.Konkurs polega na dostarczeniu do biblioteki szkolnej zdjęcia realizującego
temat konkursu do 29.10.2018r.
5.Uczestnikiem konkursu jest osoba przedstawiona na zdjęciu i uznaje się ją za
autora koncepcji zdjęcia.
6.Jedna osoba może zgłosić maksymalnie 2 zdjęcia.
7.Zdjęcia muszą być podpisane na odwrocie imieniem, nazwiskiem i klasą ( w
przypadku ucznia).
8.Zdjęcia mogą mieć dowolny rozmiar nie mniejszy niż 10*15.
9.W związku z planowana wystawą uczeń, oprócz podpisanego zdjęcia jest
zobowiązany dostarczyć pisemną zgodę na
przetwarzanie danych osobowych w tym publikację wizerunku podpisana przez
rodzica/opiekuna
10.Dostarczanie zdjęć na konkurs przez pracownika szkoły jest równoznaczne z
wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych , w tym publikacje
wizerunku.
11.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 5.11.2018r.
12.Autorzy najlepszych prac zostaną nagrodzeni.
13.Zdjęcia dostarczone na konkurs zostaną wyeksponowane na tablicy
bibliotecznej.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!

NARODOWE CZYTANIE „Przedwiośnie”

8.09.2018 r. po raz kolejny Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej włączył się w Narodowe Czytanie. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego kolejno czytali dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie liceum i gimnazjum.

„JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM”

8.06.2018 już po raz trzeci nasz społeczność szkolna włączyła się w ogólnopolską akcje „Jak nie czytam jak czytam”.

     

Czas na czytanie

Uczennice z klasy 1B LO spotykają się z młodszymi kolegami w ramach akcji ,,Czas na czytanie”.Wolontariuszki przedstawiają przedszkolakom własną interpretację literatury dziecięcej.Spotkania mają miejsce w dziale dziecięcym Bibloteki Publicznej.Po wysłuchaniu bajek nadszedł czas na prace plastyczne.
Aleksandra Kopaczyńska,Aleksandra Sulikowska,Maja Maksylewicz,Iwona Sulikowska

Licealiści czytają przedszkolakom

W ramach akcji ,,Licealiści czytają przedszkolakom ” wolontariuszki z kl. 1B LO czytają młodszym kolegom literaturę dziecięcą.Spotkania odbywają się cyklicznie w przedszkolu w każdy piątek.
Natalia Duraj , Aleksandra Kopaczyńska , Aleksandra Sulikowska ,Iwona Sulikowska

Pogotowie Świętego Mikołaja z ZSO W Bystrzycy Kłodzkiej

Od 30 listopada do 2 grudnia br. w Zespole Szkół Ogólnokształcących jak co roku od 14 lat, organizowana była akcja „pogotowie Świętego Mikołaja”. Polega ona na zbiórce słodyczy, w sklepach na terenie Bystrzycy, które później są dzielone do paczek i oddawane dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz gimnazjum w Bystrzycy. W tym roku w pomoc włączyło się 48 uczniów naszej szkoły. Podczas trzydniowej zbiórki udało nam się zebrać bardzo dużo słodyczy z których powstało 99 paczek. 6 grudnia Święty Mikołaj w towarzystwie śnieżynek udał się do Szkoły Podstawowej nr 2 gdzie obdarował dzieci prezentami. 50 worków pełnych słodkości otrzymali uczniowie podstawówki natomiast pozostałe 49 uczniowie gimnazjum. Całą akcją zajmowały się Pani Anna Rarus oraz Pani Iwona Sulikowska

Narodowe czytanie 2016 „Quo Vadis”

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez prezydenta od 2012 r..Powstała by popularyzować dzieła polskiej literatury i promować kulturę żywego słowa. W roku 2016 wybrano w internetowym głosowaniu nagrodzona Noblem powieść H. Sienkiewicza „Quo Vadis”. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego prze Sejm i Senat roku H. Sienkiewicza. W 2016 przypada 170 rocznica urodzin i 100 śmierci pisarza. W sobotę 3.09 w całej Polsce trwała akcja Narodowe czytanie -Quo Vadis. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką zachęcali do czytania w Lipkowie kolo Warszawy.

Dyrekcja, nauczyciele poloniści, nauczyciele bibliotekarze oraz uczniowie ZSO także wałczyli się ogólnopolska akcje promująca czytelnictwo. Fragmenty powieści w interpretacji dyrekcji , nauczycieli polonistów oraz uczniów mogli wysłuchać mieszkańcy miasta zgromadzeni na rynku w Bystrzycy Kłodzkiej.

 

JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM- MARSZ PROPAGUJĄCY CZYTELNICTWO

10 czerwca o godz.10 rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Jak nie czytam,jak czytam”propagująca czytelnictwo.Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie ZSO wzięli udział w marszu ulicami miasta. Każda klasa przygotowała transparent propagujący czytelnictwo(Zarażamy czytaniem,Kto czyta żyje wielokrotnie,Jak nie czytam jak czytam, Lek na głowę jest w aptece a na wiedzę w bibliotwce,No przecież ze czytam).Reprezentanci klas wytypowani przez nauczycieli polonistów czytali fragmenty swoich ulubionych książek.Organizatorkami akcji były A.Rarus i I.Sulikowska.

IMG_5788IMG_5815IMG_5275IMG_5277IMG_5278IMG_5850IMG_5849IMG_5832

 

 SZKOLNY MISTRZ CZYTELNICTWA

20 maja wśród uczniów klas 3 gimnazjum przeprowadzony został konkurs pod nazwą Szkolny Mistrz Czytelnictwa. Miał na celu propagowanie czytelnictwa.Wzięło w nim udział 17 uczniów wytypowanych przez uczących nauczycieli j. polskiego.Reprezentanci poszczególnych klas zmagali się z pytaniami związanymi z treścią lektur szkolnych m.in.:Niemcy, Szósta klepka,Skąpiec, Dziady,Zemsta.Test zawierał 76 pytań (zamkniętych i otwartych).Po sprawdzeniu i podliczeniu punktów Mistrzynią Szkolnego Konkursu Czytelnictwa z ilością 55 punktów została Dominika Śrutwa z klasy 3b.Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcy gratulujemy.

IMG_5234IMG_5239

IMG_5246

Nagrywanie audiobooka

Dwie uczennice naszej szkoły – Marta Lampasiak z klasy II A liceum oraz Milena Wojtyła z klasy I A liceum, wzięły udział w projekcie organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Bystrzycy Kłodzkiej. Polegał on na stworzeniu audiobooka z nagraniami recytowanych utworów przez osoby w różnym wieku.

Marcie i Milenie przypadło nagranie legend związanych z Kotliną Kłodzką, które o dziwo nie są bardzo rozpowszechnione wśród jej mieszkańców. Były to między innymi legendy : „O Pasterskich Skałach”, „Sprawdzone sposoby na czarownice” czy też „Strażnik Wieczności”.

Dla dziewczyn była to dobra zabawa i nowe doświadczenie. Mogły one znaleźć się w nowym studiu nagraniowym w Domu Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie zobaczyły w jaki sposób tworzy się tego rodzaju przedsięwzięcia.

Z niecierpliwością oczekujemy na efekty pracy naszych uczennic. Liczymy, że zgromadzone na płytach nagrania zaciekawią szerokie grono odbiorców,zostaną wykorzystane na lekcjach języka polskiego, zachęcą również do obcowania z literaturą oraz dostarczą nowych wiadomości chociażby o terenie, na którym mieszkamy.

Zarówno uczennice i biblioteka szkolna otrzymały dyplomy i audiobooki.

 

FullSizeRenderDSC_0181

POGOTOWIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

mikolaj2

DSC_0002DSC_0005

DSC_0012DSC_0015

DSC_0038DSC_0049

DSC_0050

 W Bystrzycy Kłodzkiej od 13 lat funkcjonuje idea świątecznej paczki, akcja znana jest pod nazwą „ Pogotowie Świętego Mikołaja”. Młodzież ZSO, pod opieką nauczycielek – pań Anny Rarus, Iwony Sulikowskiej i Marty Pileckiej – Rybeczki, zorganizowała w dniach 1-3 grudnia zbiórkę słodyczy w wybranych sklepach na terenie miasta. Dzięki ofiarności mieszkańców w tym roku zrobiliśmy 78 bogatych paczek, którymi obdarowano dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 i miejscowego gimnazjum.           Bardzo dziękujemy właścicielom i kierownictwu sklepów Netto, Intermarche, Banex, Eco, Lewiatan (ul. Konopnickiej), Krzyś (ul. Okrzei) za umożliwienie przeprowadzenia akcji, wszystkim darczyńcom za hojność,   a także i uczniom za zaangażowanie. Dzięki Państwu dzieciaki miały dużo radości.

Narodowe czytanie

plakat_narodowe_czytanie_2014

Narodowe Czytanie Trylogii – sobota, 6 września

W sobotę 6 września 2014 r. w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza. Akcję zainaugurowała Para Prezydencka wraz z wybitnymi aktorami i twórcami w warszawskim Ogrodzie Saskim o godz. 12.00. Tegoroczna edycja Narodowego Czytania jest już trzecią z rzędu. Akcja, zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W ubiegłym roku w ponad 700 miejscowościach całej Polski odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry.

Uczniowie Naszej szkoły właczyli sie w akcje czytajac Trylogie w Bibliotece Miasta i Gminy w Bystrzycy Klodzkiej.

DSC_0002DSC_0060

DSC_0019DSC_0036

DSC_0023DSC_0090